Praha, 15. října 2020

Sestry a bratři v Kristu, přátelé,

v čase Díkčinění za úrodu si připomínáme, jak mnoho nám Bůh dává. A v téže době, kvůli úzkosti z nemoci covid-19, přicházíme o mnohé, nač jsme byli zvyklí.

V důvěře v Boží péči o své stvoření myslíme na ty, kdo v těchto dnech s nemocí bojují. Na ty, jejichž nejbližší zemřeli. Myslíme na sbory naší církve, jak se ve svých podmínkách vyrovnávají se situací nouzového stavu.

Povzbuzujeme vás všechny, kdo společenství sboru tvoříte. Faráře a farářky, kurátory a kurátorky, presbytery a presbyterky, spolu s nimi i vás všechny, kdo máte svůj sbor i celou církev Kristovu rádi. Ať vás Duch svatý posiluje v hledání, jak evangelium šířit dál a dál, jak udržet kontakt s každým členem sboru, jak mírnit samotu těch, kdo ji tíživě prožívají.

Podporujme úsilí těch, kdo v čase omezení a zákazů povzbuzují sebe i ostatní, přinášejí naději vzdor šířící se nemoci.

Povzbuzujme se navzájem nadějným slovem o tom, že opouštěním stávajících zvyklostí nekončí zázrak života, že změnou dosud obvyklého způsobu života se příchod Božího království nepřibrzdí, ani nezastaví.

Hledejme v těžké situaci lásku, naději, víru; přejme je sobě, svým blízkým a milým, i lidem za hranicemi rodin a sborů.

A především se modleme za:
nemocné
umírající
ty, kterým zemřel blízký člověk
pracovníky ve zdravotnictví, Diakonii, Charitě, sociálních službách
ty, kdo o nemocné pečují doma
pracovníky církví, kteří šíří naději evangelia do míst, kde naděje chybí
ty, kdo povzbuzují sebe i ostatní vzdor šířící se nemoci
žáky, studenty, jejich rodiče, učitele
své rodiny, své blízké a přátele, i sami za sebe
trpící v uprchlických táborech
trpící a vězněné v zemích, kde vládne strach a násilí.
To vše v naději, že Kristus zvítězil nad smrtí. A proto – ať žijeme či umíráme – ani zlá nemoc
nezruší jeho vztah k nám.

Daniel Ženatý - synodní senior
Vladimír Zikmund -  synodní kurátor